Thursday, 26 August 2010

Ilk Opera Deneyimi...

 6.Leyla Gencer Şan Yarışması Finali bu akşam yapıldı. Aylar öncesinden şan yarışmasının posterlerini Istiklal Caddesi duvarlarında ilk gördüğümde " ben buna giderim " dedim. Özellikle müzikal etkinlikler konusunda anlaşılmaz bir özelliğim var..."Giderim" diyorum,gidiyorum ve yeni bir sayfa açılıyor zihnimde. Bu da öyle oldu sanki.


Efendim Topkapı Sarayı'nda daha evvel Idil Biret konseri maksadıyla bulunmuştum. Bu akşam Aya Irini'ye ilk ziyaretim oldu. Özellikle yaz akşamları 1.avlunun ortamı çok güzel gerçekten. Aya Irini ise ayrı bir güzel,bunu belirtmek gerek. Orkestra müziği ile birlikte birden kendimi 1700'lerde önemli bir akşamı yaşar gibi hissettim. Kraliyet toplantısı gibi...


Gecenin unutmadan aklımda kalan detaylarından bahsetmem gerekirse, bu yıl Leyla Gencer Şan Yarışması'nın 6.sı düzenleniyor. 5.'si 2008 yılında yapılan yarışmanın bu seneki organizasyonunu IKSV, sponsorluğunu Borusan ve Garanti üstlenmiş. Garanti Bankası'na bankacılık işlemleri konusunda pek sempati beslediğim söylenemez; ancak sanata ve spora destek konusunda çok başarılılar.


Bu seneki elemeler 3 farklı Avrupa şehrinde yapıldı. Ön elemeler ve çeyrek-yarı finallerin ardından, finale 9 yarışmacı adını yazdırdı. 9 finalistten 6'sı Türk.


Gecenin sunuculuğunu Halit Ergenç yaptı. Kendisi tanınan ve Italyanca da konuşabilen bir isim, fakat bu gece için yanlış isim olduğunu düşünüyorum. Sunumları Türkçe-Ingilizce yaptı ve sanırım Türkçe metinleri profesyonel birine yazdırtıp, çeviriyi stajyerlere yaptırdılar. :) O kadar bariz yavan çevirilerdi, ve Ergenç bunları okurken bile zorlandı. Ayrıca Teravih zamanı yaklaşınca "Teravih'e gidecek varsa ara verelim!" esprisi hiç hoş değildi. Not cool man!


Beni en çok etkileyen kısımlara gelirsek #1 : Borusan Filarmoni Orkestrası. Gürer Aykal şefliğinde sezonu bu gece ile kapattılar. Muhteşemlerdi. Çok etkilendim diyebilirim. Aya Irini gözümde başka bir güzelleşti onlarla. Çoğunlukla Mozart çaldılar. Kaçıncı senfoni falan onları henüz öğrenemedim. Ölmeden yapacağım 100 şey listesinde olacak bu. 


#2 : Finalistler. Daha önce soprano ve bariton pek çok sanatçıyı dinledim ama ya tv'de yada albüm kaydı olarak dinlemiştim. Ilk defa canlı olarak saatlerce opera dinledim ve bana hepsi çok güzel geldi. Ama jüri karar verirken hiç zorlanmadık dedi ve aklımda "opera konusu geliştirilecek, noted" mesajı belirdi. Her yarışmacı sahneye gelirken ve performans sonrası coşkuyla alkışladım. Benim gibi bir amatör için fazlaca başarılıydı.


#3 : Izleyiciler: Bu kısım beni kötü anlamda etkileyen tek şey. Aşırı süslenip gelen vahı kalmış teyzecikler, cool görünmeye çalışan tipitipler...ne ararsan vardı. Gözlemlerim der ki : "Arka sıralar çene çalmayı ve geyik yapmayı seviyor, fazla ciddiyetsiz. Ön sıralar jüri ve müzisyenlerden oluşuyor, fazla ciddi. Orta sıralar da sıkışık. Yer beğenemedim...


Ama arka sıralar felaketti benim adıma. Yargılayıcı değilim aslında ama opera gösteriminde "Beyaz Rus kız kesin kazanacak, diğerleri ne öyle "aaaaAAAAaaaa..." hep aynı şey, bu kız değişik hem güzel" yorumu duymak şok edici ama bir o kadar da komikti.


9 finalist ve seslendirdikleri aryalar şu şekilde : Pretty Yende, Soprano, Güney Afrika
Jules Massenet'nin 
Manon operasından "Suis je gentile ainsi"
Bahadır Noyan Coşgun, Bariton, Türkiye
Gioacchino Rossini'nin 
La Cenerentola operasından "Come un'ape ne'giorni d'aprile"
Pervin Çakar, Soprano, Türkiye
Gaetano Donizetti'nin 
Linda di Chamounix operasından "Ah! Tardai troppo"
Esra Çetiner, Soprano, Türkiye
Vincenzo Bellini'nin 
I Puritani operasından "Qui la voce…Vien diletto"
Adelina Diaconu, Soprano, Romanya
Ambroise Thomas'ın 
Hamlet operasından "A vos jeux, mes amis"
Kartal Karagedik, Bariton, Türkiye
Giuseppe Verdi'nin 
Don Carlo operasından "O Carlo! Ascolta io morrò"
Anna Lapkovskaja, Mezzo-Soprano, Beyaz Rusya 
Pietro Mascagni'nin 
Cavalleria Rusticana operasından "Voi lo sapete o mamma"
Aylin Sezer, Soprano, Türkiye
Wolfgang Amadeus Mozart'ın 
Cosi Fan Tutte operasından "Temerari, come scoglio"
Sirel Yakupoğlu, Soprano, Türkiye 
Wolfgang Amadeus Mozart'ın Sihirli Flüt operasından "O zittre nicht"

Yarışma sonucunda : 
 1.lik ödülü : Pretty Yende
 2.lik ödülü : Kartal Karagedik
 3.lük ödülü : Pervin Çakar ve Adelina Diaconu 'ya gitti.

Efendim böyle güzel bir gece geçirdikten sonra, Leyla Gencer aşkıyla yanıyorum. IKSV gişesinde 7 CD'lik özel koleksiyonu almaya ciddi niyetlendim ama 50 TL vermedim açıkçası. Tam hediyelik :P

Bu yazının tamamını okuyabilene ben birşey hediye edicem, vala!

Sevgiler...

No comments:

Post a Comment